Zespoł Szkół Miejskich nr1 w Wałczu

Administrator

Administrator@zsm1walcz.pl

Chemia w białych rękawiczkach

 14 maja odbyła się w naszej szkole nietypowa lekcja chemii. Uczniowie klasy II D mogli poczuć się jak w laboratorium. Wprawdzie zamiast fartuchów założyli specjalnie przygotowane na ten cel białe koszulki, ale każdy dostał parę rękawiczek, by móc przystąpić do badań. Na każdym stoliku znalazł się zestaw badawczy: wskaźniki (oranż metylowy, fenoloftaleina, błękit tymolowy, papierek uniwersalny i łatwo dostępny wywar z czerwonej kapusty) i pipety (z roztworem kwasu, zasadą i wodą destylowaną oraz z wieloma substancjami użytku codziennego). Celem lekcji było zbadanie, jak reagują wskaźniki w roztworach kwasowych, obojętnych i zasadowych. Następnie uczniowie sprawdzali odczyn pH substancji, z których korzystamy w naszych domach, m.in.: coli, mydła, odkamieniacza, mleka, octu i kremu do rąk.

 Wyjątkowość lekcji polegała na tym, że była ona tzw. lekcją otwartą, a więc zaproszeni zostali na nią wszyscy chętni nauczyciele. A że zjawili się w dość dużej liczbie, z Panią Dyrektor Jadwigą Kontowicz- Łuszczyk na czele, to uczniowie mieli sporą i bardzo poważną widownię, która mocno im kibicowała.

 Po krótkim przypomnieniu dotychczasowych wiadomości na temat dysocjacji kwasów i zasad oraz obejrzeniu interesującej prezentacji, uczniowie chwycili w ręce pipety i wzięli się do pracy. Niektórzy tak zaangażowali się w badania, że ze zdenerwowania drżały im lekko ręce, ale wyniki doświadczeń wypadły pomyślnie. Okazało się , że Pani Anna Potępa nie kłamała i substancje zachowały się dokładnie tak, jak to było przez nią przewidziane.

Oby więcej takich lekcji!

Tekst: Anna Potępa

 14 maja odbyła się w naszej szkole nietypowa lekcja chemii. Uczniowie klasy II D mogli poczuć się jak w laboratorium. Wprawdzie zamiast fartuchów założyli specjalnie przygotowane na ten cel białe koszulki, ale każdy dostał parę rękawiczek, by móc przystąpić do badań. Na każdym stoliku znalazł się zestaw badawczy: wskaźniki (oranż metylowy, fenoloftaleina, błękit …

Chemia w białych rękawiczkach

wstecz