Zespoł Szkół Miejskich nr1 w Wałczu

Administrator

Administrator@zsm1walcz.pl

Europejski Tydzień Świadomości Dysleksji

Od 7 do 14 października obchodziliśmy Europejski Tydzień Świadomości Dysleksji. Celem imprezy było rozpowszechnianie wiedzy na temat dysleksji i trudności jej towarzyszących, a także oswajanie ortografii i propagowanie umiejętności pięknego, poprawnego pisania.

Przez cały tydzień uczniowie klas II i III szkoły podstawowej uczestniczyli w „Spotkaniach z książką”, przygotowanych przez panie: Mariolę Żołnacz, Annę Topyłę, Jolantę Wegner, a także pana Mariusza Cerazego. Podczas tegorocznych spotkań uczniowie należący do koła bibliotecznego czytali młodszym kolegom i koleżankom fragmenty „Kubusia Puchatka” A.A. Milne oraz „Dzieci z Bullerbyn” A. Lindgren.

 W poniedziałek i wtorek uczniowie klas pierwszych szkoły podstawowej uczestniczyli w warsztatach grafomotorycznych prowadzonych przez panią Martę Skrzypczak-Wojtanek, terapeutę pedagogicznego. Dzieci przypominały jak powinno wyglądać miejsce do odrabiania lekcji, a także miały okazję poznać różne ćwiczenia przygotowujące rękę do pisania. Warsztaty będą kontynuowane z dziećmi mającymi  trudności z opanowaniem pięknej pisowni i ich rodzicami.

 Także we wtorek odbyły się zajęcia otwarte dla rodziców dzieci z grupy ryzyka dysleksji.  Mieli oni okazje zobaczyć jak dzieci pracują, jakie mają trudności. Prowadząca zajęcia, pani  Marta Skrzypczak-Wojtanek, zaprezentowała także różnorodne pomoce dydaktyczne wykorzystywane podczas zajęć.  Na zakończenie rodzice uczestniczyli w prezentacji przygotowanej przez wydawnictwo pwn.pl. Przedstawiciel, pan Rafał Drews, zaprezentował programy i pomoce z serii treningi pomagające m.in. uczniom z dysleksją, dyskalkulią czy dysortografią.

 Czwartkowe popołudnie uczniowie klas trzecich szkoły podstawowej wraz z rodzicami spędzili na zmaganiach podczas drugich „Rodzinnych potyczek ortograficznych”. Wyłonione podczas klasowych eliminacji drużyny, składające się z dziecka i rodzica lub innej osoby dorosłej, rywalizowały podczas różnych konkurencji, m.in. w zagadkach, rozwiązywaniu krzyżówki, uzupełnianiu wyrazów z trudnością ortograficzną. Tym razem nie obyło się bez dogrywki. Ostatecznie zwyciężył Hubert Rabczuk i mama Danuta Rabczuk, drugie miejsce zajęła Nadia Szczepko z mamą Joanną Szczepko, a trzecie Zuzanna Serafin z babcią Ireną Liniewicz. Konkurs prowadziła pani Paulina Piela, a w jury zasiadały: Anna Wolna, nauczyciel języka polskiego, Maria Gut, nauczyciel nauczania zintegrowanego oraz Marta Skrzypczak-Wojtanek, terapeuta pedagogiczny.  W tym roku, dzięki sponsorom, nikt nie wyszedł z pustymi rękami. Nagrody ufundowało Wydawnictwo Zakamarki, Media Expert, pwn.pl, a także firma Yoropen.

  Wszystkie działania podczas Europejskiego Tygodnia Świadomości Dysleksji były w tym roku skierowane do uczniów szkoły podstawowej i ich rodziców, ponieważ wczesne wykrycie jakichkolwiek trudności dziecka, a także rzetelna i systematyczna praca z rodzicem przynoszą oczekiwane efekty.

Tekst: Marta Skrzypczak-Wojtanek

   Od 7 do 14 października obchodziliśmy Europejski Tydzień Świadomości Dysleksji. Celem imprezy było rozpowszechnianie wiedzy na temat dysleksji i trudności jej towarzyszących, a także oswajanie ortografii i propagowanie umiejętności pięknego, poprawnego pisania.

Przez cały tydzień uczniowie klas II i III szkoły podstawowej uczestniczyli …

Wycieczka do Szczecina

wstecz