Zespoł Szkół Miejskich nr1 w Wałczu

Administrator

Administrator@zsm1walcz.pl

Spotkanie z historią

Spotkania z historią

- trudne losy Polaków zesłanych na Syberię


Dnia 21.11.2013r. harcerze i chętni uczniowie gimnazjum wzięli udział
w spotkaniu z Panem Robertem Karbowniczkiem, prezesem Koła Związku Sybiraków. Wieczornica poświęcona była historii obecnych mieszkańców Wałcza, zesłanych w czasach wojennych na Syberię. Pan Robert Karbowniczek zajmująco i ciekawie przedstawił rys historyczny oraz opowiedział o transporcie i codziennym życiu Polaków na Syberii w miejscowości Kamień nad rzeką Ob. Młodzież wysłuchała informacji o tym, jak Polska we wrześniu 1939 roku dostała się pod okupację sowiecko-niemiecką. Jak w 1940 roku miały miejsce masowe deportacje ludności polskiej na Sybir i do Kazachstanu. Polskie rodziny w nieludzkich warunkach wysyłane były na wschód tylko za to, że byli Polakami. Na miejscu czekała ich nieustanna praca, mróz, głód, choroby. Wielu z nich nie powróciło …

Wszyscy uczestnicy oddali honor tym, co zginęli na Syberii, zapalając symboliczne ognisko i świeczki oraz wysłuchując „Hymnu Sybiraków”.

Opowieść zaproszonego gościa wzbudziła wiele emocji wśród słuchaczy, targała nimi ciekawość, smutek, wzruszenie, niedowierzanie, a nawet wzburzenie i złość na oprawców. Jednakże spotkanie przebiegało w nastroju zadumy i głębokich przemyśleń. Wielu młodych ludzi zostało jeszcze po spotkaniu, aby indywidualnie porozmawiać z panem Karbowniczkiem
i podzielić się historią swoich rodzin.

Organizatorzy spotkania, którymi był Samorząd Szkolny Gimnazjum nr 1, 2 Drużyna Harcerska „Złota Szekla” oraz pedagog Gimnazjum nr 1, zapewniają, że w przyszłości na pewno jeszcze nie raz spotkamy się na „wieczornicach historycznych” z ciekawymi ludźmi naszego miasta.

Tekst: Jolanta Adamczak

Dnia 21.11.2013r. harcerze i chętni uczniowie gimnazjum wzięli udział
w spotkaniu z Panem Robertem Karbowniczkiem, prezesem Koła Związku Sybiraków. Wieczornica poświęcona była historii obecnych ..

Spotkanie

wstecz