Zespoł Szkół Miejskich nr1 w Wałczu

Administrator

Administrator@zsm1walcz.pl

Tydzień Tolerancji i Życzliwości

Od 17 do 21 listopada w Zespole Szkół Miejskich nr 4 w Wałczu na Dolnym Mieście obchodziliśmy Tydzień Tolerancji i Życzliwości. Chcieliśmy, aby ten tydzień uświadomił wszystkim ważne wartości w życiu człowieka, przybliżył znaczenie tolerancji, przyjaźni, szacunku, życzliwości, koleżeństwa i bezinteresownej pomocy.                                                                                                  

W poniedziałek, szkolni wolontariusze, na powitanie wręczali każdemu uczniowi i pracownikowi szkoły znaczek z uśmiechniętą buźką. Członkowie koła teatralnego UTOPIA zaprezentowali uczniom naszej szkoły spektakl pt. „Inne”. Występ ten zainaugurował Tydzień Tolerancji i Życzliwości. Oprócz dwunastu członków koła gościnnie wystąpili uczniowie dotknięci niepełnosprawnością, którzy pokazali swój sceniczny talent i ogromne zaangażowanie się w poruszaną problematykę. Spektakl miał bowiem uświadomić widzom, jak ważna w codziennym życiu jest tolerancja. Tolerancja tego co inne, odbiegające od powszechnie przyjętych norm. Zarówno ta wynikająca z odmiennego zachowania danej osoby, jak też będąca wynikiem choroby czy niepełnosprawności fizycznej. Celem aktorów było pokazanie, że „inny” nie oznacza „gorszy”, że ludzie różniący się od reszty są ludźmi wrażliwymi, mądrymi i wartościowymi, a niezrozumienie i brak akceptacji prowadzą do ich separacji i odrzucenia. Spektakl miał skłonić do refleksji jak czulibyśmy się na miejscu tych odrzuconych i wyśmiewanych, którzy często nie potrafią się przed tym obronić. Uczniów do występu przygotowała pani Iza Dzierża.

 We wtorek, na jednym z korytarzy pojawił się Pociąg Tolerancji – lokomotywa ciągnąca  szesnaście wagonów pięknie przyozdobionych z hasłami nierozerwalnie związanymi z tolerancji. Pod opieką wychowawców wykonali je nasi najmłodsi uczniowie z klas I-III. Dzięki starszym uczniom    z klas IV-VI i ich wychowawcom kolejny korytarz zmienił się w ogród pełen kwiatów życzliwości i uprzejmości.  Gimnazjaliści swój korytarz przyozdobili plakatami, mapami myśli i cytatami o tolerancji i życzliwości.

 Środa była dniem zabaw integracyjnych. Najmłodsi uczniowie w tym dniu mogli przynieść  do szkoły swoją ulubioną Przytulankę. Starsi zaś integrowali się w czasie przerw z niepełnosprawnymi kolegami i koleżankami. Wsparciem służyli wolontariusze. Panie Anna Topyła, Małgorzata Gałas i Agata Skonieczka przeprowadziły lekcję wychowania fizycznego, podczas której uczniowie sprawni mogli „poczuć” niepełnosprawność. Musieli pokonywać różne przeszkody, np. z zamkniętymi oczami, inni poruszali się z ograniczoną ruchomością nóg lub rąk. Ćwiczenia te miały na celu uświadomienie i przekonanie się na sobie jak wygląda życie niepełnosprawnego kolegi lub koleżanki.

 W czwartek odbył się pokaz konkursowych prezentacji multimedialnych pt.”Niepełnosprawny Olimpijczyk”, przygotowanych przez młodzież gimnazjalną. Uczniowie przedstawili sylwetki wybranych polskich paraolimpijczyków. Połączyli ideę wzajemnego poszanowania, życzliwości i tolerancji z imieniem naszej szkoły Polskich Olimpijczyków. Można było zobaczyć i zrozumieć, że niepełnosprawność to nie wyrok, to droga do przezwyciężenia  wielu barier. Ciężka, mozolna praca i wytrwałość pozwalają na osiąganie wielu sukcesów. Za tym idzie olbrzymia satysfakcja i radość. Nad całością czuwała pani Irena Prus przy wsparciu panów Krzysztofa Królaka i Wojciecha Kułagi.

 Ostatni dzień akcji (piątek) przypadł dokładnie na 21 listopada - Światowy Dzień Życzliwości. Na korytarzu szkolnym pojawiło się Drzewo Życzliwości, na którym każdy czujący życzliwość mógł przypiąć karteczkę ze swoim imieniem. Kilkunastoosobowa grupa gimnazjalistów pod opieką pań Doroty Szymczak i Urszuli Kraczkowskiej wyszła do społeczności lokalnej. Młodzież przygotowała happening promujący Życzliwość. Spotkał się on z dużą życzliwością mieszkańców Wałcza. Młodzi, uśmiechnięci ludzie skandujący hasła promujące życzliwość byli wręcz oklaskiwani przez mijających ich przechodniów. Budzili też duże zainteresowanie przejeżdżających kierowców.

Ciąg dalszy piątku to apel. W hali sportowej zebrała się cała brać uczniowska. Pani Mariola Płotka – koordynator całego przedsięwzięcia przedstawiła sprawozdanie z działań podjętych w ciągu tygodnia. W imieniu organizatorów nagrody, medale okolicznościowe i dyplomy za najlepsze opowiadania „Niepełnosprawność w moich czasach”, oraz najciekawsze wiersze o tolerancji i życzliwości wręczyli uczniom dyrektorzy, pani Violetta Kamińska i pan Czesław Bacławski. W kategorii klas I-III nagrody i dyplomy przygotowały panie Małgorzata Bochenek i Marta Marynka - Nowokuńska, zaś w kategorii klas IV-VI niespodzianki przygotowały panie Anna Wolna oraz Paulina Szewczyk. Bardzo duża grupa uczniów wykonała prace plastyczne na temat „Tolerancja, przyjaźń i życzliwość w naszym życiu”. Najlepsi i wyróżnieni otrzymali dyplomy oraz nagrody przygotowane przez organizatorki konkursu plastycznego Mariolę Płotkę i Urszulę Kraczkowską. Młodzież gimnazjalna, która przygotowała prezentacje multimedialne o paraolimpijczykach również otrzymała nagrody i dyplomy przygotowane przez panią  Irenę Prus.

 Należy również przypomnieć, że przez cały tydzień w świetlicy szkolnej działała , ciesząca się dużym powodzeniem, poczta życzliwości za pośrednictwem, której można było przesłać kartki z pozdrowieniami i życzeniami dla koleżanki, kolegi oraz pracowników szkoły. Czuwały nad nią panie Aleksandra Kamińska i Marta Szott.

 Wychowawcy przeprowadzili pogadanki, lekcje wychowawcze poruszające tematykę tolerancji, rodzajów niepełnosprawności oraz wzajemnego szacunku.

 Nasz szkolny Tydzień Tolerancji i Życzliwości budował przyjazną atmosferę i pozytywne postawy. Uczniowie niepełnosprawni mogli znaleźć swoje miejsce. Byli bardzo aktywni, miejmy nadzieję, że poczuli się szczęśliwi. Akcja trwała tydzień. Chcemy przedłużyć ją na następne tygodnie, miesiące, lata… Miejmy nadzieję, że większości z nas zapadła w pamięć i serce, bo z życzliwością żyje się łatwiej, weselej, dłużej……


Tekst: Mariola Płotka

Od 17 do 21 listopada w Zespole Szkół Miejskich nr 4 w Wałczu na Dolnym Mieście obchodziliśmy Tydzień Tolerancji i Życzliwości. Chcieliśmy, aby ten tydzień uświadomił wszystkim ważne wartości w życiu człowieka, przybliżył znaczenie tolerancji, przyjaźni, szacunku, życzliwości, koleżeństwa i bezinteresownej pomocy.                                 

  

wstecz