Administrator

Administrator@zsm1walcz.pl

Zespoł Szkół Miejskich nr1 w Wałczu

Profil lekka atletyka

Klasa sportowa o profilu lekka atletyka powstała w Gimnazjum nr 1 w Wałczu w roku szkolnym 2009/10.

     

    Zajęcia prowadzi Anna Kszak – Krzyżanowska, doktor nauk o kulturze fizycznej, absolwentka krakowskiej AWF, nauczyciel dyplomowany oraz akademicki, trener lekkiej atletyki (w przeszłości zawodniczka WKS Wawel Kraków, medalistka Mistrzostw Polski, zawodniczka klasy mistrzowskiej).


Krótki opis dyscypliny.

      Różnorodność i mnogość konkurencji lekkoatletycznych stwarza doskonałe  możliwości dla rozwoju wszystkich cech motorycznych i wolicjonalnych, stąd inna nazwa lekkiej atletyki to  KRÓLOWA SPORTU. Jest jedyną dyscypliną sportową, która pozwala młodzieży wykorzystać szanse podnoszenia poziomu sportowego niezależnie od posiadanych warunków fizycznych i dyspozycji psychicznych.

Praktycznie każdy młody człowiek może znaleźć konkurencję w lekkiej atletyce, która będzie jemu najbardziej odpowiadała. Ta możliwość znalezienia sobie miejsca w sporcie nabiera znaczenia obecnie, w dobie, kiedy większość dyscyplin sportu staje się elitarna ze względu na predyspozycje fizyczne i psychiczne, którym odpowiada przyszły zawodnik wysokiej klasy. Swoboda wyboru sprawiła, że LA stała się dyscypliną podstawową i ogólnie dostępną.

Olbrzymią zaletą jest jej duży wpływ na poprawę stanu zdrowia ćwiczących, gdyż zmusza ćwiczących do przebywania na świeżym powietrzu.

Młodzież dobrze przygotowana lekkoatletycznie uzyskuje znacznie lepsze rezultaty aniżeli ta, która takiego przygotowania nie miała. Uprawianie wyłącznie LA zapewnia wszechstronny rozwój fizyczny młodzieży i stwarza sprzyjające okoliczności do rozpoczęcia specjalizacji w innych dyscyplinach sportu.

Dostępność, przydatność, wymierność i zdrowotność to główne zalety KRÓLOWEJ SPORTU.


Gimnazjum nr 1 ściśle współpracuje z Klubem Lekkoatletycznym Wałcz, gdzie uczniowie stają się zawodnikami i rozpoczynają specjalizację w wybranych konkurencjach pod okiem doświadczonych trenerów.

Osiągnięcia lekkoatletów Gimnazjum nr 1, zawodników KL Wałcz na szczeblu wojewódzkim:

 Złoty oraz srebrny medal sztafeta 4x100m dziewcząt,

 Brązowy medal w biegu na 600m Piasecki Patryk,

 Brązowy medal w biegu na 100m Turowska Monika,

 Brązowy medal w rzucie młotem Krysiak Szymon,

 Brązowy medal w biegach przełajowych Karabasz Natalia,

 Brązowy medal w skoku wzwyż Łuczak Oliwia

 V miejsce sztafeta szwedzka chłopców,

 V miejsce w biegach przełajowych Piasecki Patryk,

 VI i VII miejsce w Gimnazjadzie drużynowej dziewcząt.

Lekkoatleci  Gimnazjum nr 1 będący zawodnikami w KL Wałcz startują zarówno w zawodach szkolnych przewidzianych przez SZS, jak również w zawodach przewidzianych w kalendarzu Zachodniopomorskiego Związku LA oraz po osiągnięciu kwalifikacji w zawodach PZLA.


Struktura tygodniowego wymiaru godzin szkolenia sportowego

Szkolenie

Lekka atletyka

Terminy testów sprawnościowych
do klasy lekkoatletycznej
oraz rodzaje prób.

II termin -10.04.2014. godz. 16.00 zbiórka na hali sportowej zbiórka w hali ZSM nr 1.

W przypadku niedyspozycji ucznia zostanie ustalony kolejny termin (indywidualnie).

    Próby sprawnościowe: bieg na 40m ze startu lotnego, skok w dal z miejsca, rzut piłką lekarską (2kg z pozycji tyłem do kierunku rzutu), bieg na 600m dziewcząt, 1000m chłopców.

Obowizuje strój sportowy i obuwie sportowe.