Jaką pompę do basenu wybrać

przez | 17 listopada, 2022

Jedną z najprzyjemniejszych czynności podczas upalnych dni jest orzeźwiająca kąpiel w basenie ogrodowym. Aby jednak nie kąpać się w brudnej wodzie, należy pamiętać o pompie filtrującej, czyli obowiązkowym elemencie każdego basenu. Stając przed wyborem odpowiedniej pompy, często nie wiemy jednak które rozwiązanie będzie odpowiednie. 

Po co nam pompa do basenu?

Każdy basen ogrodowy narażony jest na wiele zanieczyszczeń, takich jak naskórek czy pył przyniesiony przez wiatr. Pozostawiając wodę z zabrudzeniami na dłuższy czas, narażamy się na nieprzyjemny zapach oraz jej mętną barwę. Pompa do basenu to urządzenie konieczne do utrzymania wody w należytej czystości.

Jaką wydajność pompy wybrać?

O filtrowaniu wody należy pamiętać cały czas – pełna filtracja powinna być przeprowadzana co najmniej trzy razy w ciągu doby. Stosując odpowiedni wzór, możemy z łatwością określić, jak wydajnej pompy potrzebujemy do naszego basenu. Aby obliczyć wymaganą wydajność wystarczy pomnożyć pojemność basenu przez ilość filtracji przeprowadzanych w ciągu dobry, a następnie podzielić wynik przez 24. Otrzymany wynik informuje o tym, jaka jest minimalna wydajność pompy na godzinę. Informacja ta jest niezbędna przy wyborze optymalnej pompy do naszego basenu.

Jaka powinna być odpowiednia średnica?

Istotną informacją jest także średnica pompy – zwykle jest to 32 mm lub 38 mm. Dobra praktyka to zakup pompy tego samego producenta, co basen. Jeżeli jednak sytuacja spowoduje, że będziemy posiadać pompę o średnicy innej niż ta w basenie, nie jest to powód do natychmiastowej wycieczki do sklepu po nowy model – producenci oferują szeroki zakres przejściówek, umożliwiających połączenie części o innych średnicach.

Pompa kartuszowa czy piaskowa?

Poza odpowiednim przepływem oraz średnicą, wyróżnić można dwa główne rodzaje pomp filtrujących do basenu ogrodowego:

  • pompa piaskowa, w której elementem filtrującym wodę jest piasek. Proces czyszczenia wody polega na wtłoczeniu jej do worka z piaskiem, dzięki czemu podczas przepływu jest ona filtrowana, po czym z powrotem trafia do basenu. Metoda ta jest stosunkowo dokładna i szybka. Według zaleceń producentów, pompy piaskowe powinny być stosowane w basenach o pojemności większej niż 10 tysięcy litrów. Należy oczywiście pamiętać o regularnym czyszczeniu filtra, aby zapewnić stały poziom czystości wody w basenie. Czyszczenie powinno się odbywać raz na tydzień lub dwa tygodnie – zajmuje ono zaledwie kilka minut. 
  • pompa kartuszowa, będące nieco tańszym rozwiązaniem, ma mniejszą wydajność oraz niższą cenę i jest polecana do basenów o pojemności mniejszej niż 10 tysięcy litrów. Elementem filtrującym w tym rodzaju pompy są kartusze, które często ulegają zapchaniu. Można je co prawda przeczyścić, ale producenci zalecają wymianę tego elementu co około dwa tygodnie.

Podsumowując, basen ogrodowy to świetne rozwiązanie dla każdego fana wodnych rozrywek, jednak chcąc zapewnić sobie bezproblemowe użytkowanie, należy pamiętać o jednym z głównych elementów – pompie filtrującej, na której nie ma sensu oszczędzać, ponieważ zyski są krótkotrwałe i nie warte potencjalnych oszczędności.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *