Jaki basen wybrać do ogrodu?

przez | 17 listopada, 2022

Własny basen w przydomowym ogrodzie, to bardzo kusząca perspektywa. Klimat się ociepla, lata stają się coraz bardziej upalne, więc to całkowicie naturalne, że szukamy ochłodzenia. Do wyboru mamy baseny miejskie, aquaparki czy jeziora, ale w gorące dni wszystkie te miejsca dosłownie pękają w szwach. Świetną alternatywą jest zatem kupno basenu, który zapewni nam relaks w domowym zaciszu. Tylko jaki basen wybrać do ogrodu? Otóż przed dokonaniem wyboru, koniecznie trzeba zgłębić temat i poznać wszystkie dostępne opcje.

Jakie są rodzaje basenów?

Na rynku dostępnych jest kilka wariantów, tak aby zaspokoić potrzeby każdego klienta. Oto one:

Przed podjęciem decyzji

Odpowiedź na pytanie jaki basen wybrać do ogrodu wbrew pozorom wcale nie jest taka łatwa, ponieważ zależy od kilku czynników. Po pierwsze musimy określić nasze warunki i możliwości. Im większy basen, tym więcej miejsca będziemy potrzebowali. Przyjęło się, że musimy dysponować terenem ze średnicą o jeden metr większą od średnicy basenu. Poza tym miejsce to musi być całkowicie płaskie i najlepiej utwardzone. Kolejnym ważnym aspektem jest nasłonecznienie. Basen w zacienionym miejscu nigdy się dostatecznie nie nagrzeje. 

Drugą ważną sprawą są potrzeby, jakie basen ma zaspokajać. Rodzaj wybranego przez nas basenu będzie zależał od tego, czy mamy gromadkę małych dzieci, wyprawiamy huczne imprezy dla dorosłych, czy zwyczajnie lubimy się zrelaksować w romantycznej atmosferze tylko we dwoje.

Basen dmuchany

Dmuchańce stanowią najtańszą i najmniej problematyczną opcję, ale są głównie przeznaczone dla mniejszych dzieci. Osoba pełnoletnia albo się do takiego basenu nie zmieści, albo woda będzie jej sięgać do pępka w pozycji siedzącej. Jeśli mamy małe pociechy, które uwielbiają wodne szaleństwa, dmuchany basen doskonale się sprawdzi. Nie zajmuje dużo miejsca, łatwo z niego wylać wodę, ponieważ jest jej stosunkowo mało i go schować.

Basen rozporowy

To jest rozwiązanie kompromisowe. Baseny rozporowe są większe (maksymalnie 3 metry średnicy) i spokojnie pomieszczą kilka osób naraz. Dmuchana jest tylko górna obręcz. Sam basen jest wykonany z grubego materiału i zwęża się ku górze. Podczas napełniania woda rozpycha jego ściany. Świetne rozwiązanie dla ludzi, którzy nie mają dużego ogrodu, ani przesadnie dużego budżetu, ale chcieliby się ochłodzić w gorący dzień.

Basen stelażowy

Opcja na bogato. Baseny stelażowe mają nawet 4,5 metra średnicy i są w stanie pomieścić 17 tys. litrów wody. Wyższe modele są wyposażone w drabinkę. Taki basen zapewni nam świetną zabawę, ale znacznie uszczupli zasobność portfela i wymaga sporego kawałka terenu. Trzeba też mieć na uwadze ogromną ilość wody, którą po sezonie letnim trzeba będzie gdzieś wylać.

Dmuchane jacuzzi

Wariant „deluxe” idealny dla zakochanych. Jak sama nazwa wskazuje, od zwykłego jacuzzi różni się jedynie tym, że jest dmuchane. Stosunkowa nowość na rynku. Jest wyposażone w pompę, która jednocześnie bombluje i nagrzewa wodę. Nie zajmuje aż tak dużo miejsca, ale kosztuje zdecydowanie najwięcej.

Decyzja jaki basen wybrać do ogrodu jest uzależniona od naszych preferencji oraz charakteru i wielkości posesji, jaką posiadamy. Najważniejsze, żeby przed podjęciem decyzji zakupowej wszystko dobrze przeanalizować, a z pewnością nie będziemy żałować wydanych pieniędzy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *